Guvenlik

A’dan Z’ye Kisisel Güvenlik

24 Ağustos 2013

Yaklaşık 2 haftadan sonra tekrar zevkle okuyacağınızı düşündüğüm bir yazıyla karşınızdayım. Hiç uzatmadan konuya giriyorum konunun zaten yeterince uzun olacağını düşünüyorum.

 

Linux Kullanın

Çok şaibeli bir konu olmasına rağmen Linux’un kesinlikle diğer işletim sistemlerine göre daha güvenlikli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bununla ilgili internette yazılmış birçok makale ve tartışma olmasına rağmen tek bir tablo gerçeği gözler önüne sermeye yetiyor.

Payloads

 Resmin Tam Boyutunu Görmek Için Üzerine Tıklayın

Yukarıdaki tabloda hangi işletim sisteminde hangi Payloadların bulunduğunu görüyoruz. Ne yazık ki en çok kullanılan işletim sistemi Windows’ta Payloadların alayı bulunmakta.

Linux Kullanıyorsanız; öncelikle Linux kullanıyorsanız devamlı olarak Kernel sürümünüzü takip edin ve güncelleyin. Böylece işletim sisteminizin çekirdeği güncellenmiş olur. Hosts.Deny ve Hosts.Allow dosyaları Linux sisteminize kimlerin erişip erişemeyeceğini belirler. Mac ağı, Ip adresi, gibi kısıtlamalar yapabilirsiniz.

Anti Virüs Edinin

Öncelikle kendinize güzel bir anti virüs programı edinmeniz şart. Hemen hemen her bilgisayarda bulunan anti virüsler yeri geliyor hayat kurtarıyorlar. Peki ama onca anti virüs programı içerisinden kendimize uygun anti virüs programını nasıl seçeceğiz. Cevabı basit. Hemen hemen hepsi aynı şekilde çalıştığı için size en çok ek seçenek sunan ve en çok güncelleme yapan anti virüsü seçmenizde fayda var. Konuyla ilgili ek bilgi için “Antivirüs Programları Nasıl Çalışır” ve “Emre Tınaztepe’den İşinize Yarayabilecek İpuçları” başlıklı makalelerimin gerekli yerlerini okuyabilirsiniz. Ayrıca birçok  kuruluş hangi anti virüs programının daha iyi olduğunu belirleyebilmek için testler gerçekleştirmekteler. Dilerseniz bunlara göre de hareket edebilirsiniz.

Açık Portların Tespiti

Açık olan portlarınızın tespiti çok önemlidir. Çünkü kötü niyetli hackerların kullandığı birçok programda kötü amaçlı yazılımlar doğrudan açık portlarınızı kullanarak sisteminize sızmakta. Açık portlarınızı ve portların bağlantı durumlarını kontrol etmek düşündüğünüzden çok çok daha kolay. Komut satırına gelin ve “netstat -an” yazın. Bu sayede açık portlarınızı ve bağlantı durumlarını listeleyebilirsiniz. Netstat komutunun farklı parametreleriyle daha farklı sonuçları da ekranda listeleyebilirsiniz. Açık portları tespit ederken komut satırı yerine çeşitli programlar da kullanabilirsiniz. (Bkz: X-Nstat, Tcpview…)

Şüpheli Dosyaları Açarken

Şüphelendiğiniz dosyaları açarken mutlaka öncesinde bir anti virüs programı ile dosyayı taratın. Varsa virüstotal sonucuna bakın. Anti virüs programınız virüs tespit ettiyse dosyayı açmakta diretmeyin. Eğer mümkünse dosyayı sanal bilgisayarınızda çalıştırın. Eğer sanal bilgisayarınız yoksa sırf bunun için sanal bilgisayar kuracağınızı sanmıyorum fakat zaten hazırda bir sanal bilgisayarınız varsa böyle yapabilirsiniz. Böylece dosya virüslü ise ve sistemi çökertecek kadar güçlü olsa dahi sanal bilgisayarınızdaki sisteminiz çöker. Unutmamak gerekli ki sanal bilgisayarı çökertip üstüne birde asıl sistemi çökerten virüsler de maalesef ki mevcut.

Güvenlik Yazılımlarını Kullanın

İnternette birçok güvenlik yazılımına ulaşabilirsiniz. Bunları kullanmayı ihmal etmeyin. Kendinize bir Firewall (Güvenlik Duvarı) edinin. Mümkünse orijinal ürün kullanın. Bu programlardan birkaçını kısaca anlatayım.

Deep Freeze; bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren kapatana kadar yüklediğiniz herşeyi bilgisayarı tekrar açtığınızda siler. Bu sayede zararlı bir yazılım bulaşmış olsa dahi silinir. Oluşturduğunuz dosyalar, müzikler vb. herşeyi siler.

Key Scrambler; bilgisayarda tıkladığınız her tuşu şifreler. Bu sayede bilgisayarınıza girmiş olabilecek bir keylogger şifrelerinizi vb. çalamayacaktır.

Güvenli Şifreler Oluşturun

Bu konuyla ilgili internette de birçok anlatım bulunmakta. Kendi yazmış olduğum “Akılda Kalıcı ve Güvenilir Şifreler Oluşturun” adlı makaleyi okursanız bu konuda yeterli bilgiye sahip olacaksınızdır.

Sonuna kadar okuyan herkese teşekkürler. Faydalı olması dileğiyle..

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

8 − 2 =