Guvenlik

Android’de Mukemmel Guvenlik ve Gizlilik

11 Haziran 2015

Birçoğumuz günümüz teknoloji dünyasında bilgisayarlarımızdan çok mobil cihazlarımızı kullanmaktayız. Bu nedenle de aslında bilgisayarlarımızdan çok mobil cihazlarımızın güvenliğini el üstünde tutmalıyız. Ancak neredeyse hiçbirimiz bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Maalesef bu konunun ciddiyetinin de farkında değil birçoğumuz. Ben bugün sizlere Android cihazların güvenliğinden ve gizliliğinden bahsedeceğim. Yani aslında iki farklı konuyu tek bir başlık altında anlatmaya çalışacağım.

 

Wi-Fi Güvenliği

Öncelikle WIFI güvenliğine değinelim. Bugün hemen hemen hepimiz gittiğimiz yerlerde çeşitli Wifi ağlarını kullanmaktayız. Ancak bu ücretsiz erişim ağları farkında olmadığımız bir güvenlik sorununu da peşinde getiriyor. Siz ağa bağlıyken sizinle aynı zamanda bağlanan bir hacker (tabi ki kötü niyetli bir hacker) çeşitli saldırı yolları ile çok çeşitli kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilir. Hatta çok daha ileriye gidebilir. Wifi güvenliğinizi sağlamak oldukça kolay. Uygulamamızın adı Wifi ProtectorProgramı telefonunuza kurup açtıktan sonra aslında yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor. O zaten sizi korumaya geçiyor.

Wifi Protector

 

Bir başka aplikasyonumuz ise Bluebox Wifi Protector. Bluebox WP’de bizi Wifi Protector gibi MITM, Spoofing gibi bazı ciddi saldırı türlerinden koruyacaktır.

 

Anti Virüs’ün Bittiği Yerde Firewall Başlar

Firewall yani Güvenlik Duvarı programları internet akışını düzenleyen güvenlik sistemidir. İnternet trafiğini kontrol altında tutarak, internetten gelebilecek tehtitlere karşı kullanıcıyı korur. Bu nedenle AV (Anti Virüs) programlarının yanında birde Firewall programı kurmanız faydalı olacaktır. İşte tam bu noktada da DroidWall yardımımıza koşuyor.

DroidWall

 

Elbette DroidWall’ı tercih etmek istemezseniz Play Store’a Firewall yazarak başka Firewall’lara da ulaşabilirsiniz.

 

DroidSheep Guard

DroidSheep Guard’da yine ARP Spoofing ve buraya dikkat Hijacking saldırılarına karşı sizi koruyan bir aplikasyon. Ancak ne yazık ki aplikasyon yalnıza Rootlu telefonlarda çalışmakta.

DroidSheep

 

Strip Guard

Bir başka Android güvenlik aplikasyonu olan Strip Guard ise güvenli bağlantılar olan SSL bağlantılarının (https) gerçekten güvenli olup olmadığını size söyleyen bir aplikasyon. Özellikle herkese açık WiFi leri veya bir VPN ağı kullanıyorsanız aplikasyonu kullanmanızda fayda var.

 

Zimperium ShellShock Scanner

Çoğu zaman yeni keşfedilen açıklara ve virüslere ShellShock denir. Bu virüsler telefonunuza çok çeşitli yollarla enfekte olabilir. Android cihazınızın savunmasız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Zimperium ShellShock Scanner işinizi görecektir.

Zimperium ShellShock Scanner

 

 

Ve Elbette Anti-Virüs

Anti-Virüs programları şüphesiz virüslerden korunmanın en garanti yoludur. Zaten şu ana kadar bahsettiğimiz bütün hususlar Anti-Virüs’lere ek bir güvenlik olması için kurmanız gereken aplikasyonlardı. Android tabanlı cihazlar için çok fazla Anti-Virüs uygulaması bulunmakta. AVG, Avast, Dr Web, Avira, Kaspersky, CM Security, Norton, McAfee, Malwarebytes bunlardan sadece birkaçı. Hangi Anti-Virüs’ü seçeceğinizi elbette sizin seçmeniz daha iyi olacaktır. Fakat benim tercihim Malwarebytes ve CM Security.

 

Gelelim Gizliliğe…

Orbot ve Orweb

Gizlilikte muhakkak ismini en çok duyurmuş uygulamalardır. Namıdiğer Tor Browser’ın Android aplikasyonu Orweb. Ancak tek başına Orweb’den internete girmek ile de bu iş bitmiyor. Yanında birde Orbot‘u kurmanız gerekmekte. Bu muhteşem ikili sayesinde internette istediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Bence hiç VPN’ler ile uğraşmayın ve bu ikiliyi kullanın. Ancak bu noktada Deep Web gibi de tehlikeli bir husus söz konusu olmakta. Konunun dışına fazla çıkmamak için Deep Web’i burada uzun uzun anlatmayacağım fakat meraklısı varsa Deep Web Hakkında Detaylı Bilgi adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 

RedPhone

Konuşmalarınızın dahi 3. bir kişi tarafından dinlenmesini önlemek Android’in bir küçük aplikasyonu ile mümkün. Aplikasyonumuzun adı RedPhoneRedPhone sayesinde konuşmalarınız şifrelenir ve üçüncü bir kişi tarafından dinlenmesi oldukça güç bir hal alır. Ancak konuşmayı yapacağınız kişinin telefonunda da uygulama kurulu olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir husus ta uygulamanın internet üzerinden çalışması. Yani arayacağınız kişinin de sizin de konuşma sırasında internetinizin olması gerekmekte.

Red Phone Android

 

ChatSecure

Orbot ve Orweb gibi yine bir The Guardian Project aplikasyonu. Bu aplikasyonumuzun ismi ChatSecure. Bu uygulamamız sayesinde güvenli bir konuşma sağlamamız mümkün oluyor. Bu açıdan diğer bütün aplikasyonlara kesinlikle toz yutturan bir aplikasyon olduğunu söyleyebilirim. Aplikasyonda pek çok şekilde konuşma başlatmak mümkün. Ancak konumuz gizlilik olduğundan burada da devreye Orbot giriyor. Orbot ile Proxy ağımızı değiştirerek aplikasyona giriş yapıyoruz ve konuşmayı başlatıyoruz.

ChatSecure

 

 

NoteCipher

Elbette çoğu zaman olduğu gibi yine bir The Guardian Project aplikasyonu. Bu aplikasyonumuz ise not defterinizi kilitlemenizi sağlıyor. Ancak bu sıradan bir PIN kodu girmek değil. PIN kodunuzu ve not içeriğinizi 256-bit AES kriptosu ile şifreliyor ve güvenlik üstüne güvenlik sağlamış oluyorsunuz. Not defterine yalnızca yazı değil, resim vb. içerik eklemeniz de elbette mümkün.

 

Fake GPS

İsminden de anlaşılabileceği gibi Fake GPS uygulamamız aslında bulunduğunuz konumu, seçtiğiniz konum ile değiştiren bir aplikasyon. Dünyanın hemen hemen her yerini seçebiliyorsunuz. Bir deneme yapın ve bir yeri seçin. Ardından Swarm ile bir Check In atın veya Whatsapp ile birisine konum gönderin. Bulunduğunuz konumu değil de seçtiğiniz konumu gösterdiğini göreceksiniz.

Fake Gps

Bu yazımızın da burada sonuna gelelim. Umarım faydalı olmuştur…


 

PDFindir

 

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

5 × 1 =