Guvenlik

Android’de Tam Gizlilik

25 Ağustos 2014

Giriş

Günümüz teknoloji çağında bilgilerimizin çalındığı konusu sık sık gündeme gelmekte. Makul hemen hemen hepimiz de Android işletim sistemi bulunan telefonlara sahibiz. Birçok işimizi de telefonlarımızdan, tabletlerimizden halletmekteyiz. Birçoğumuzun bilgisayara ayıracak vakti bulunmuyor. Mesajlarımızı, sosyal ağ hesaplarımızı ve hatta bloglarımızı bile akıllı telefonlarımızdan ve tabletlerimizden kontrol etmekteyiz. Peki ya gizlilik ne alemde? Kişisel bilgilerimizin çalındığını zaten biliyoruz. Gerçekçi olmak gerekirse tam anlamıyla gizlilik istiyorsak telefon kullanamayacağız, bilgisayar kullanmayacağız, daha birçok teknoloji aletini kullanmayacağız, sosyal medya hesaplarımız olmayacak vb. Bu günümüz şartlarında pekte mümkün değil. Bizde gizliliği elimizden geldiğince arttırıyoruz. Giriş bölümünü daha fazla uzatmadan konuya geçiyorum.

 

Gizli Mesajlaşma Servisleri

Privatext : Birbirinize gönderdiğiniz mesajları okunduktan sonra imha eden bir gizli mesajlaşma servisi. Ayrıca gönderilen mesajların özel bir şifreleme tekniğiyle şifrelenmesi de gizliliği arttırmakta. Uygulamanın Google Play linki için tıklayın.

Privatext

Privatext

Wickr : En çok tercih edilen gizli mesajlaşma servislerinden birisidir. Uygulamanın Android ve iOS sürümü bulunmaktadır. Mesajlar E2EE şifreleme tekniğiyle şifrelenir. Uygulamanın ana sitesine gitmek için tıklayın.

Wickr

Wickr

Secret Box : Secret Box yalnızca gizli mesajlaşma servisi değildir. Aynı zamanda rehberinizi ve arama kayıtlarınızı da gizlilik altında tutar. Secret Box’ta gönderilen mesajlar vb. şifrelenmez. Yani işini bilen bir hacker tarafından mesajlarınız ele geçirilebilir fakat işi bilmeyen 3. kişilerden mesajlarınızı, rehberinizi ve arama kayıtlarınızı şifreleyerek koruma altında tutabilirsiniz.

Secret Box

Secret Box

Verilerinizi Şifreleyin

Bir başka gizlilik ve güvenlik yöntemi de verilerinizi şifrelemenizdir. Bunu birçok uygulama sayesinde yapmanız mümkün ancak ben bunu size uygulama kullanmadan yapmanın yolunu anlatacağım. Ki bana kalırsa daha sağlıklı bir yöntem. Şifrelemeye başlamadan önce ekran kilidinizi olduğunca zor bir hale getirin. Çünkü şifreleme ekran kilidinizi baz alarak yapılıyor. Bu işlem telefonunuza ve Android sürümünüze göre değişir. Bu yüzden üstü kapalı bir şekilde anlatım yapacağım. Ayarlar > Güvenlik sekmesine gelin. Şifrelemeyle ilgili seçeneklere bir göz atın. İlgiliniz çekenleri (bana kalırsa hepsini) uygulayın.

 

Clueful Privacy Advisor’u Deneyin

Bu uygulama Android cihazınızın gizlilik ayarlarını yapmanızda yardımcı olacaktır. Bu uygulama sayesinde hangi uygulama gizliliğinizi ne kadar ihlal ediyor görebiliyorsunuz. Size buna göre ortalama bir puan veriyor ve gizliliğinizi ihlal eden uygulamaları kaldırmanıza yardım ediyor. Yazılım Bit Defender’ın alt yazılımı. Uygulamanın Google Play sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Clueful Privacy Advisor

Bit Defender Clueful Privacy Advisor

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin

Uygulamaları indirirken uygulamanın istediğini izinlere dikkat edin. Kişisel bilgilerinizi çalıp çalmadığını buradan anlamanız mümkün.

 

Faydalı olması dileğiyle..

You Might Also Like

1 Yorum

  • Reply plastik badya 12 Şubat 2015 at 16:18

    Çok güzel makale hocam teşekkürler

  • Bir Yorum Bırak

    5 − four =