Guvenlik

Anonim Mesajlasmak Icin : Cryptocat

25 Mayıs 2014

Bu Konuda Ne Anlatıyorum?

Türkiye’yi derinden sarsan sansür yasasından sonra halkımız internette anonim dolaşma gibi konulara fazlasıyla merak salmış durumda. Bende anonim dolaşmanın yanı sıra anonim kalmak için kesinlikle gerekli olan konulardan biri olan “Şifreli Konuşma” konusuna değineceğim.

 

Giriş

Aslında şifreli konuşma diyince insanların aklına karışık kriptografik denklemler vb. geliyor ve bu konuya imkansız gibi bakıyorlar. Oysa günümüz çağında şifreli konuşma gerçekleştirmek işten bile değil. Bunu gerçekleştirmenizi sağlayan birçok program, uygulama bulunuyor. Bugün bunlardan birisi olan Cryptocat hakkında bilgi vereceğim.

 

Nedir Bu Cryptocat?

Konunun başlığından da anlayabileceğiniz üzre Cryptocat, tarayıcı üzerinden anonim bir şekilde mesajlaşmanızı sağlayan başarılı bir uygulama. Tarayıcı üzerinden odalar kurup istediğiniz kişilerle bu odalarda mesajlarınız şifrelenerek konuşmanızı sağlıyor kısaca uygulama.

 

Nasıl İndirebilirim?

Cryptocat’in şu an Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera, OS X ve iPhone uygulamaları bulunmakta. Uygulamayı indirmek için ana sitesini ziyaret edin.

 

cryptocat-encrypted-chat

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

20 + 9 =