Diger

Blog Yazarlarina 10 Altin Kural

21 Temmuz 2013

Blog yazarları için çok önemlidir yazılarının tutulması.Ne kadar hit o kadar iyi.Bunun için birkaç basit kural var.Lafı hiç uzatmadan konuya giriyorum.

 

Kural 1. Samimi Olun : Yazılarınızda okuyucuyla sanki yıllardır dostmuş gibi konuşun.Samimiliğiniz onları çeker ve yazının devamını getirmek isterler.

 

Kural 2. Yaratıcı Başlıklar : Okuyucu yazıyı okuyup okumayacağına başlığından karar verir.Alışılmış başlıklardan kaçının ve yaratıcı başlıklar bulun.Böylece okuyucuyu makaleye çekmiş olursunuz.

 

Kural 3. Konuyu Uzatmayın : Bazen şu ayrıntıyıda vereyim şurasıda önemli derken makaleler alıp başını gidiyor.Bu da okuyucunun makaleyi tamamlamadan kapamasına sebep olabiliyor.Bunun olmasını istemiyorsanız konuyu uzatmadan ama önemli yerleride vererek konuyu bitirin.

 

Kural 4. Yazım ve İmla : Bazı okuyucular yazım ve imlaya çok önem verirler.Her zaman konuyu yazdığın dilin yazım ve imla kurallarına uyun.Bu size her zaman bir artı olacaktır.

 

Kural 5. Yazıyı Süsleyin : Dümdüz bir yazı okuyucuları muhakkak sıkacaktır.Yazınızı mutlaka görsellere süsleyin.

 

Kural 6. Özgün İçerik : Yazınızda gerekli yerlerde elbette alıntı yapacaksınız fakat yazının çoğunluğunun başka yazılara benzemesi okuyucunun siteyi bir daha ziyaret etmemesine bile sebep olabilir.Bu yüzden alıntıdan kurtulup özgün içerikler oluşturmaya çalışın.

 

Kural 7. Yazıyı Kime Yazıyorsunuz : Yazıyı kime yazdığınızı unutmayın.Mesela toplumu ilgilendiren fakat teknoloji ile ilgili bir haberi sunarken teknolojik terimlerden kaçının.

 

Kural 8. Yazıyor Olmak İçin Yazmayın : Yazıyor olmak için yazmak sizin acele etmenize ve bilhasıl saçmalamanıza sebep olacaktır.Yazmak için yazmak yerine içinizden geldiğince birazda özenerek yazmaya gayret edin.

 

Kural 9. Lap Diye Konuya Girmek : Konuya lap diye girmeyin.Önce okuyucunuzu yazıya ısıtın.Fakat bunu yaparken de okuyucuyu sıkmayacak şeyler yazmaya gayret edin ve bu giriş kısmını da yazının geri kalanı gibi fazla uzatmayın.

 

Kural 10. Kategori Seçimi : Kategori seçimlerinizi iyi yapın ve bu 10 kuralı unutmayın.Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim.İyi veya kötü her türlü yorumunuzu bekliyorum yazı serisinin devamı gelecektir

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

sixteen + 2 =