Guvenlik

Internet Yasagini Delin

07 Nisan 2015

Ülkemizde sık sık gündeme gelen internet yasağını delmenin pek çok yöntemi var. Bugünde gündeme gelen ve oturan internet yasağını delmeyi anlatacağım. İster Windows kullanın isterseniz de Linux veya Mac; ister Android telefona sahip olun isterseniz de iOS bu yöntemlerle internet yasağı diye birşey kalmayacak. Öncelikle hepimizin en çok kullandığı masaüstü işletim sistemi olan Windows’da internet yasağını nasıl deleceğimize değinelim.

 

Windows İçin VPN Yöntemi

VPN yani açılımı Sanal Özel Ağ yöntemi sayesinde yasaklı sitelere yurtdışındaki başka bir IP adresinden bağlanıyorsunuz. VPN ile yasaklı sitelere erişim sağlamanın pek çok yöntemi var. Kendi VPN ağınızı dahi oluşturabilirsiniz fakat ben biraz daha basit ve herkese hitap eden bir anlatım olmasını istediğimden dolayı hazır programlar ile bu işlemi nasıl  yapabileceğimizi sizlere anlatacağım. Ancak birçok firma bu yöntemi belli bir ücret bedelinde sunsa bile ücretsiz olarak sunan firmalar da var. Öncelikle bilgisayarına ek bir program kurmak istemeyenler için Google Chrome, Firefox ve Opera eklentisi olan ZenMate ile bu işlemi nasıl yapacağımıza değinelim.

 

Öncelikle ZenMate‘in resmi internet sitesine giriyoruz. Daha sonra hangi web tarayıcısını kullanıyorsak kendimize uygun olan eklentiyi uyguluyoruz. (Ben Google Chrome kullandığım için Google Chrome eklentisini indirdim.) Kurulum işlemi zaten otomatik olarak yapılıyor. Kurulum tamamlandıktan sonra kendinize bir hesap açmanız gerekmekte. hesap açtıktan sonra yapacağınız işlem çok basit. Tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan ZenMate simgesine tıklıyoruz. (ZenMate Simge) Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

ZenMate

 

Burada sağ altta gördüğünüz gibi “ON” yazıyor. Yani şuanda ZenMate aktif. Sol alttaki “Change location” seçeneği ile farklı ülkeler de seçebiliyorsunuz. Bunun gibi daha birçok tarayıcı eklentisi bulunmakta ancak ben yalnızca ZenMate’i tanıtmış olayım bu yazımda. ZenMate haricinde Tunnel Bear, Hotspot Shield, Cyber Ghost VPN, Open VPN gibi VPN hizmeti veren firmaların programlarını indirerek de yasaklı sitelere VPN yordamıyla erişim sağlayabilirsiniz. Ancak VPN kullanırken güvenliğimiz açısından “VPN Kullanırken Güvenliğiniz Açısından Yapmanız Gerekenler” başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Windows İçin DNS Değiştirme Yöntemi

Hepimizin çok uzun yıllardır zaten yaptığı hatta çoğu zaman da Twitter’ın erişime kapatıldığını Twitter’dan öğrenmemize yol açan yöntem DNS değiştirme yöntemi. DNS (İngilizce Domain Name System, Türkçe Alan Adı Sistemi) internet adreslerinin, IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktır. (Vikipedi) DNS değiştirme yöntemi de çok basit ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Hemen nasıl yapıldığı konusuna geçelim. Ben Windows 8.1 kullanıyorum ve anlatımımı da Windows 8.1’e göre yapacağım fakat sürümler arasında çokta fark yok. Öncelikle sağ alttaki internet erişimi simgesine sağ tıklayalım. (Internet Erısımı) Burada “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” seçeneğini göreceksiniz. Tıklayalım. Karşımıza gelen ekranın sağ kısmında “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayın. Gelen ekranda bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine gelin. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine bir kere tıklayın. Hemen ardından başka bir yere tıklamadan sağ alttaki “Özellikler” e tıklayın.

DNS Değiştirme

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi karşımıza açılan ekranda “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” seçeneğini aktif ediyoruz. Daha sonra dilediğimiz DNS adresini (Open DNS, Google DNS vb.) kullanabilirsiniz. 2015 yılına ait güncel DNS listesine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz. DNS kullanırken güvenliğiniz hususunda da Norton, Comodo gibi firmaların DNS adreslerini kullanmanız daha iyi olacaktır.

 

Windows’ta Hosts Dosyasını Düzenleyerek Erişim Sağlamak

Diyelim ki VPN veya DNS değiştirme ile erişim sağlayamadınız (imkansıza yakın birşey fakat hadi diyelim ki oldu) e demokraside çağreler tükenmez. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ki birçoğumuz maalesef ki Windows kullanıyoruz hosts klasörünü düzenleyerek de internete erişim sağlayabiliyoruz. (Windows kullanıyorsanız derken bu yöntem Mac ve Linux işletim sistemlerinde de bulunmakta. Oraya da geleceğim birazdan fakat şuanda Windows için konuşuyoruz.) Ben anlatımı Windows 8.1 için yaptım fakat Windows 8 ve Windows 7’de de aynı şekilde yapılmakta. Hala Windows 95/98 veya ME kullanan varsa işlem birazcık değişiklik göstermekte bilginize. WINDOWS\system32\drivers\etc\ konumuna geliyoruz. Hosts dosyasını not defteri yardımıyla açıyoruz. Ve dosyanın en sonuna aşağıdaki satırları ekliyoruz;

199.59.150.7 twitter.com

199.59.148.12 t.co

199.16.156.107 mobile.twitter.com

199.59.148.84 pic.twitter.com s.twitter.com

199.59.149.199 api.twitter.com

199.59.148.11 translate.twitter.com

199.59.150.39 translate.twttr.com

199.59.148.148 upload.twitter.com

 

Bu sayede Twitter’a erişim sağlamış olacaksınız.

 

Proxy Yöntemi İle Erişim Sağlamak

Proxy, biz kullanıcıların internete erişimi sırasında kullanılan bir ara geçiş sunucusudur. Yani biz bir siteye bağlanmaya çalıştığımızda o siteye direkt bağlanmak yerine önce proxy sunucusuna istek göndeririz. Daha sonra proxy sunucusu siteye bağlanır, içeriği alır ve bizim tarayıcımıza gönderir. Proxy ile ilgili bu kadar bilgi sanırım yeterli şimdi asıl konumuza geri dönelim. Proxy adresimizi değiştirerek yasaklı sitelere erişim sağlayabiliriz fakat Proxy adresini değiştirmek biraz zahmetli bir iş olduğundan bilinen siteler sayesinde bu işi yapıyoruz. Google’a Proxy yazdığımızda zaten birçok Proxy sitesi karşımıza çıkıyor. Fakat Proxy sitelerini kullanırken dikkatli olmakta fayda var pek çoğunda zararlı yazılım gizli olabiliyor.

Proxy

Örnek Bir Proxy Hizmeti Sunan Servis

 

 

MAC ve Linux İşletim Sistemi İçin VPN Kullanımı

MAC ve Linux için de VPN kullanımı tıpkı Windows’daki gibi. VPN hizmeti sunan programlardan birini bilgisayarınıza kurmanız ve bir üyelik almanız yeterli. Linux ve Mac işletim sistemi için VPN hizmeti sunan bazı firmalar şunlar; Cyber Ghost, Hotspot Shield, Open VPN. Ayrıca Linux veya Mac işletim sisteminizde Mozilla Firefox, Google Chrome veya Opera kullanıyorsanız ZenMate ile internet erişim yasağını delebilirsiniz.

 

MAC’te DNS Değiştirme

Peki Mac işletim sistemi kullananlar DNS adreslerini nasıl değiştirecekler? Öncelikle sol üstteki elmamıza tıklayalım ve System Prefences’a (Sistem Özellikleri) gelelim. Gelen ekranda Internet & Network kısmının altındaki Network’e tıklayalım. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacak.

Mac Network

 

Burada “Advanced…” butonuna tıklayalım. Karşımıza gelen ekranda üst sekmeden “DNS” menüsüne gelelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılmış olmalı.

 

 

Mac DNS

 

Ekranda IPv4 or IPv6 addresses yazısının yanındaki + simgesine tıklayarak DNS adresi ekleyebilirsiniz. Ardından OK butonuna bastığınızda işlem tamamlanmış olacaktır.

 

Android’de DNS Adreslerini Değiştirme

Sıra geldi Android’e. Android’de DNS değiştirme çeşitli uygulamalar ile de yapılabilir. Ancak ben bu konuda manuel olarak bu işlemi yapmayı göstereceğim. Ben bu anlatımı LG  G2 telefonu üzerinden yapıyorum fakat ufak tefek değişiklikler haricinde diğer telefonlar da da bu işlemler aynı. Öncelikle Ayarlar menüsünden Kablosuz Ağlar’a gelelim. Ardından bağlı olduğunuz Wi-Fi’nin üzerine parmağımızı basılı tutalım.Karşımıza gelen ekrandan “Şebekeyi düzenle” seçeneğine tıklayalım. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Android DNS Değiştirme 1

 

Buradaki “Şifre” kısmına bağlı olduğumuz Wi-Fi’nin şifresini giriyoruz. Ardından “IP ayarları” menüsüne tıklayıp DHCP seçeneğini Statik seçeneğine getirelim. Bu ayarın gözükmesi için “Gelişmiş seçenekleri göster” in de açık olması gerekmekte. Bunu yaptıktan sonra biraz daha aşağıda DNS1 DNS2 seçeneklerini göreceksiniz. Kullanmak istediğiniz DNS adreslerini bu boşluklara girerek işlemi tamamlamış oluyoruz.

 

Android ve iOS İçin VPN Kullanımı

Android ve iOS için VPN kullanımının da Windows, Linux ve Mac’te VPN kullanımından hiçbir farkı yok. Yukarıda da sıraladığım VPN servisi sunan firmalardan birinin uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz ve gerekli üyelik (varsa ödeme) işlemlerini de gerçekleştirdikten sonra VPN kullanımına başlıyorsunuz.

 

iOS İçin DNS Değiştirme

iPhone ve iPad için DNS değiştirmenin de manuel olarak ele alacağım. Öncelikle Ayarlar’a girelim ve Wi-Fi başlığına gelelim. Tıpkı Android’de de olduğu gibi bağlı olduğumuz Wi-Fi’nin isim başlığına tıklayalım. Bu işlem sonucunda bağlantı seçenekleri açılacaktır. Burada DNS başlığınız göreceksiniz. DNS başlığına tıklıyoruz ve klavye açıldıktan sonra kullanmak istediğiniz DNS adresini giriyoruz. DNS adresini girerken aralara nokta koymayı unutmayın.

 

TOR Browser İle İnternet Erişimi

Blogumda Tor Browser ile ilgili birçok yazı yazdığımdan burada uzun uzun anlatmayacağım. Bunun  yerine Tor Browser Nedir başlıklı makalemi okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat Tor Browser kullanacaksanız uyarmakta fayda var Twitter hesabınızı sahte hesap olarak görebilir ve bloklayabilir.

 

Oldukça kapsamlı ve işe yarar bir yazı olduğuna inanıyorum. Faydalı olması dileğiyle..


PDFindir

 

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

five × 5 =