İnternette Vakit Geçirirken Dünyayı Yeşillendirin

19 Mayıs 2017

İnternette sörf yaparken nasıl dünyayı yeşillendirebiliriz ki? Bizim internette arama yapmamız nasıl dünyanın başka bir yerinde bir ağaç dikmeye sebep olabilir? İşte Ecosia isminde bir arama motoru bize bu imkanı sunuyor.

 

Ecosia Nedir?

2009 yılında Almanya’da Christian Kroll tarafından geliştirilmek ve hayata geçirilmiş bir arama motorudur. Diğer arama motorlarından en büyük farkı ise her aramanızdan elde ettikleri gelirler ile dünyanın başka bir yerinde bir ağaç dikmeleri. Şuan için 8 milyondan fazla ağaç diktiklerini söylemekteler. %100  transparanlığa dayanan arama motorunun en güzel yanı da belki de budur. Finansal raporlarını ve ağaç dikme makbuzlarını haftalık olarak yayınlamaktalar. Buda kafamızdaki acaba bu gelirler gerçekten ağaçlara mı gidiyor sorusunu biraz daha ortadan kaldırmış, içimizi rahatlatmış oluyor. Hedefleri ise 2020 yılına kadar tam 1 milyar ağaç!

 

Nasıl Çalışıyor?

Aslında çalışma mantığı oldukça basit. Her arama başına kazandığı gelirin %80’lik kısmını ağaç dikmek için kullanıyor. Arama ssonuçları konusunda da Yahoo! ve Bing’in altyapılarını kullanmakta.

İstatistiklerle Ecosia

İstatistiklerle Ecosia’yı inceleyecek olursak karşımıza oldukça güzel bir tablo çıkacak. An itibari ile 3 saniyede 1 ağaç dikilmekte. 5,5 milyonun üstünde aktif kullanıcısı bulunmakta. 8 milyondan fazla ağaç dikilmiş bulunmakta. Baktığımız zaman 8 milyondan fazla ağaç. Yüzümüzü güldürüyor.

 

Dikim Yapılan Bölgeler

Aslında ağaç dikimi yapılan yerler zaman içerisinde değişebilmekte. Anlık olarak dikim yapılan yerleri sıralayalım.

  • Peru
  • Madagaskar
  • Endonezya
  • Burnıka Faso

 

Grafiksel Arayüz & Verimlilik & Altyapı

Grafiksel arayüzü oldukça kullanışla ve sade. Kafa karıştırıcı bir tasarım yok. Aramaları bulunduğunuz ülkeye göre filtreleyebiliyorsunuz ayrıca. Hepimizin aşina olduğu Google’daki gibi “Images, News, Maps, Videos…” aramaları da mevcut. Tek kötü yanı Türkçe desteği olmaması. Sakın yanlış anlaşılmasın bu dediğim. Arama sonuçları Türkçe sonuçlar. Arayüzde Türkçe desteği yok. Çok komplike aramalarda bulunmadığım için şuana dek arama sonuçları da beni gayet tatmin etti. Aşağıdaki görselde Google’ın ve Ecosia’nın “Mehmet Ayberk” kelimesindeki sayfa sonuçlarını karşılaştırdım.

 

Bugün dünyayı daha güzel daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çok geç değil. En azından deneyin. Google’dan çokta farkı olmadığını göreceksiniz, alışacaksınız. ŞURADAN Ecosia’da arama yapmaya başlayabilir, ŞURADAN ise Ecosia hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler…

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

twelve − two =