Guvenlik, Kriptoloji

Kriptografi Teknikleri 1 : Stenografi

21 Temmuz 2013

Stenografi Nedir?

Evet arkadaşlar kriptografi teknikleriyle ilgili çok fazla özgün konu olmadığı dikkatimi çekti. Aslında kriptografinin atası olan Sezar Kriptosuyla işe başlayacaktım fakat daha çok Stenografi ile ilgili yazı yazmam istendi bende Stenografi ile başlayayım dedim. Nedir bu Stenografi? Vikipedi’nin açıklamasına göre Stenografi;  alfabenin harfleri, noktalama işaretleri, kelimeleri yerine semboller ve kısaltmalar kullanan çabuk yazma sistemi. Ama biz buna popüler bir şifreleme yöntemi diyeceğiz. Özellikle kaçakçılar tarafından çokça kullanılan Stenografi’de resmin, videonun veya bir ses dosyasının içine genellikle yazı/yazılar gizlenir. En çok kullanılan yöntemi resmin içine birşeyler gizlemektir. Ayrıca Stenografi’yi yapan kişi resme şifre de koyabilir. Böylece yalnızca şifreyi bilen kişiler resmi açabiliyor.

 

Hangi Programlarla Stenografi Teknikleri ile Veri Gizlenebilir?

Piyasada Stenografi ile veri gizlemek için birçok program var. Ben bunlardan birkaçını hemen size tanıtacağım.

ImageHide: ImageHide resimlerin içine veri gizlemeyi sağlayan programlardan bir tanesi. Kullanımı oldukça basit. Ayrıca az önce bahsettiğimiz şifreleme işlemini de yapabilen programlardan bir tanesi.

Mp3Stego: Mp3 Stego adından da anlaşılabileceği gibi mp3 dosyalarına veri gizlemeyi sağlayan programlardan bir tanesi. Ancak gizleme yapacağınız dosyanın türü wav dosyası olmalıdır. Mp3Stego şifrelemeyi yaptıktan sonra size wav dosyasını, şifrelenmiş bir mp3 dosyası haline dönüştürecektir.

StegoVideo: StegoVideo herhangi bir türde video dosyasına veri gizlemek için kullanılan programlardan biridir.

Snow: Snow pek çok dosya türüne veri gizleyebilen bir programdır. Snow’da ImageHide gibi şifreleme işlemi yapabilir. Böylece dosyada Stenografi yapıldığı anlaşılsa bile şifreyi bilmeyen birisi dosyayı açamayacaktır. Ayrıntılı kullanımına internetten ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ayrıntılı kullanımını bende ilerleyen zamanlarda anlatabilirim.

 

Stenografiyi Tespit Etme Yöntemleri

İnternette Stenografi’nin tespitiyle ilgili birçok yazı olsa da tam olarak kesin bir sonuç alındığı söylenemez. Yine de ben size Stenografi tespitinde kullanılan araçlardan biraz bahsedeyim.

 

Stenografi Tespitinde Kullanılan Araçlar

Stegdetect resim içine gizlenmiş veriyi bulmada kullanılan programlardan birisidir.

Stegbreak gizlenmiş verilerin şifrelerini kırmada kullanılan programlardan birisidir. Şifreyi kırmak için sözlük saldırısı (Wordlist) yapar.

Konuyu bitirmeden önce kendi hazırladığım bir Stenografik Resmi sizlere sunuyorum:

Stenografi

Gördüğünüz gibi Stenografi hiçbir şekilde gözle görülemiyor. Fakat resmi ImageHide ile açıp okursanız şifrelenmiş olduğunu göreceksiniz. Sonuna kadar konuyu okuyan herkese teşekkür ederim. Faydalı olması dileğiyle…

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

twelve + 11 =