Guvenlik, Kriptoloji

Kriptografi Teknikleri 3 : Hashler

21 Temmuz 2013

Hash Nedir?

MD5, SHA1, RC4 gibi şifreleme teknikleri ile günlük hayatta çokça karşılaşırız. Bunların her birine Hash Değeri ismini verebiliriz. Kısaca Hash değerlerinin her biri (Örneğin MD5) sayısal değerlerle verinin şifrelenmesini sağlar. Kullanıldığı algoritmaya göre şifreli veriden şifresiz veriye dönüştürülmesi de engellenebilir. Ancak günümüzde bunları çok rahatlıkla kırmak mümkün. Genellikle bir dosyanın bozulup bozulmadığını kanıtlamak için dijital şifrelemede çok fazla kullanılırlar. Hashing ile şifrelemede veriler şifre çözümlenmeyecek şekilde kısaltılırlar. Hashing ile şifrelemede tüm veriler aynı hashing türü ile (Örneğin MD5 ile) şifrelenmiş olsa dahi hangi verinin kısaltıldığını anlamak mümkün değildir.

 

Kimler Tarafından Kullanılır?

Facebook ve daha birçok büyük şirket de bu şifreleme türlerini kullanmaktadır. Bilgisayarınız da da birçok Hash dosyası bulunmaktadır. Adli incelemelerde veri üzerinde değişiklik olup olmadığının anlaşılmasında da kullanılmaktadır.

 

Hash Dosyasını Nasıl Açarım?

Elinizde bir Hash dosyası var ve bu Hash dosyasını incelemek istiyorsunuz. Bunu Windows’unuzda bulunan standart programlar ile yapmanız mümkün değil. Çeşitli programlar ile Hash dosyalarını açmak mümkün fakat Hash dosyasını açmadan önce Hash dosya uzantısının nasıl bir dosyayı temsil ettiğini bulmanız gerek. Hash dosyaları genellikle Uncommon Files olup EnCase Forensic Drive Image Hash ile ilişkilendirilirler. Hash dosyanızı açmak için üstüne çift tıklamanız yeterli olacaktır. Windows size en uygun programı seçecektir. Fakat her zaman Hash dosyalarınızı bu kadar kolay açamayabilirsiniz. FileViewPro bu işi yapmak için kesinlikle en iyi ve en kullanışlı program.

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

16 − 8 =