Diger

Linux’u Taniyalim

16 Haziran 2014

Okuyucularımın çoğunun aslında Linux hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum. Aslında bu konuyu açmamın sebebi geçen sene almış olduğum bir ödevin boşa gitmemesi 🙂 Linux’un ne olduğunu bilmeyenler veya daha fazla bilgi edinmek isteyenler için yararlı bir konu olacağını düşünüyorum ve uzatmadan konuya giriş yapıyorum.

 

Nedir Linux?

Linux en basit tanımıyla açık kaynak kodlu (open source) ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux ismini, Linux çekirdeğinin babası olan Linus Torvalds’dan almaktadır. Linux’u kişisel bilgisayarlarımızda çok yaygın olarak kullanmasakta sunucularda ilk sırada tercih edilmektedir. Unix’ten esinlenilerek geliştirilen Linux’un en önemli özelliklerinden biri de GNU (Genel Kamu Lisansı) sayesinde ücretsizce dağıtılabilir olmasıdır. Dünya’nın süper hızlı bilgisayarlarında da Linux kullanılmaktadır. Bu nedenle Linux’un hızlı bir çekirdek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Linux’un Sevimli Maskotu : Tux

Linux’un sevimli penguen maskotu’nun adı Tux’tur. Maskotun penguen olması fikiri yine Linus Torvalds’tan gelmiştir. Ancak yinede maskotun neden penguen olduğuyla ilgili birden fazla söylenti var.

Tux

TUX

Tux Gimp kullanılarak Larry Ewing tarafından tasarlanmıştır. Linux için sunulan diğer maskotlara buradan bakabilirsiniz. 

 

Açık Kaynak Kodu (Open Source) Nedir?

Açık kaynak kodlu yazılımlar ücretsizdir ve kaynak kodları da değiştirilmeye açıktır.

 

Özgür Yazılım (Free Software) Nedir?

Açık kaynak koduna sahip yazılımlar içinde bir yazılım lisansı ile lisanslanmış olanlarına Özgür Yazılım denir.

 

GNU (Genel Kamu Lisansı) Nedir?

GNU, çok yaygın olan bir özgür yazılım lisansıdır. Günümüzde Copyleft esaslı en büyük özgür yazılım lisansıdır.

 

Özgür Yazılım Günleri

Her yıl ülkemizde düzenlenen Özgür Yazılım Günleri’nde ilgili kurumlar çeşitli standlar açarlar ve katılımcılar kafalarındaki çeşitli sorulara yanıt bulurlar. Çeşitli oyun turnuvaları düzenlenir. Linux kullanan herkesin, kullanmayı düşünen herkesin katılması faydalı olacaktır. Ücretsiz ve herkesin katılabileceği Özgür Yazılım Günleri bu sene 28-29 Mart 2014’te, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşicek.

 

TLKD

Açılımı Türkiye Linux Kullanıcıları Derneği’dir. Özgür yazılıma gönül vermiş kişilerin buluşma noktasıdır. Etkinlikler düzenlenir, eğitimler verilir ve bilgi paylaşımında bulunulur.

 

Türk Yapımı Linux!

Pardus, Türkiye’de TUBİTAK tarafından geliştirilmiş Linux çekirdeğinin kullanan işletim sistemidir. Türkçe adı “Anadolu Parsı”. KDE ve GNOME kullanıcı arayüzlerini kullanan Pardus en çok tercih edilen Linux dağıtımlarından birisi halinde.

Pardus

Pardus “Anadolu Parsı”

Linux Neden Daha İyidir?

Bu sorunun en iyi cevabı ilk olarak ücretsiz olması. Güvenlik açısından da kesinlikle Windows’tan daha iyi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Masaüstü tasarımı açısından da Windows’tan çok daha şık bir görüntüye sahip. Ayrıca sistemi kurduktan sonra daha fazla araç kurmanıza neredeyse gerek kalmıyor. Neden Windows yerine Linux kullanmanız gerektiğini daha iyi anlamanız için BURADAKİ siteyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 

GNOME ve KDE

Gnome; Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır. Kde’de aynı şekilde Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır. İşte Linux’un neredeyse tüm dağıtımlarında bu iki masaüstü ortamı kullanılmaktadır.

 

Linux Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin

Linux’un Resmi Sitesi

Linux Foundation

The Linux Kernel

GNU Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin

TLKD Ana Sitesi

Pardus Ana Sitesi

Neden Linux?

GNOME Resmi Sitesi

KDE Official

 

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

20 − seventeen =