Guvenlik

Phorm’a Dur Diyin!

01 Ağustos 2014

2012 yılında ülkemize gelen Phorm’la ilgili bir yazı yazmak nereden aklıma esti bilmem fakat interneti öyle yada böyle kullanan her bireyin bilinçlenmesi gereken bir konu bu. Günümüzde her ne kadar Phorm hizmeti aktif olmasada. 2002’de kurulan Phorm, İngiltere merkezli bir kuruluş olup İngiltere, Amerika, Brezilya, Romanya, Çin, Türkiye gibi ülkelerde faaliyet göstermektedir. Öncelikle Phorm’un ne olduğundan başlayalım.

 

Phorm Nedir?

Phorm basitçe, tarayıcınızla ziyaret ettiğiniz web sitelerini kayıt altında tutarak ilgi alanlarınızı tespit edip karşınıza size uygun reklamlar sunulmasını sağlayan bir firma. Her ne kadar zararsız bir sistem gibi gözükse de Phorm, aslında o kadar masum değil. Sonuçta kişisel bilgilerinizi yabancı bir firmaya veriyorsunuz yahu. Gizliliğin bu kadar önemli olduğu bir devirde babanıza bile güvenmemeniz gerektiği söylenirken sizin bilgileriniz yabancı bir firmaya pazarlanıyor. Düşünebiliyor musunuz? Üstelik bu projeye Tubitak bile destek vermişti.

 

Her ne kadar Phorm’u kullanıp kullanmayacağınızı seçebiliyor olsanız dahi TTNET’in hazırladığı gezinti.com sayesinde fark etmeden Phorm’u açmış olabilirsiniz.

 

Gezinti

Gezinti

 

Birçok internet kullanıcısı bilinçsizce Gezinti’ye “EVET” diyor. Yani kişisel bilgilerinin çalınmasına onay veriyor. Phorm’u daha iyi anlamanız için bir örnek verelim. Diyelim ki sürekli olarak bilişimle ilgili, teknolojiyle ilgili sitelere giriyorsunuz. Phorm bunların kaydını tutarak alacağınız reklamları buna göre ayarlıyor ve daha çok teknoloji ve bilişimle ilgili reklamlar almanızı sağlıyor. Bu aslına bakılırsa güzel birşey. Fakat söz konusu bilgilerimizin yabancı ellere geçmesi. Hatta olay bir ara o kadar büyüdü ki BTK tarafından TTNET’e sorgulama bile başlatıldı. Olayın kişisel bilgilerimizin yabancı ellere geçmesini de geçtim fişleniyoruz. Bu kişi pornocu bu kişi warezci bu kişi hacker… Ve bu fişlenip dosyalanma işi yeri geldiğinde para kazanmak için bile kullanılabilir oluyor.

 

Normalde hiçbir site bu şekilde reklam almaz. Olay bambaşka. Allah aşkına hiçbir sitede gezinti.com gibi bi ekranla karşılaştınız mı? Normal bir siteyi inceleyelim hatta gelin benim siteme bakalım. Anasayfada sağda gözünüze girmeye çalışan bir reklam ve her yazının altında karşınıza çıkan bir reklam. Butonlara baktığımızda dahi “EVET” butonu daha bir dikkat çekici insanı cezbedici. Hangimiz bir foruma üye olurken kullanıcı sözleşmesini okuyoruz ki? Evet, evet diyip geçmiyor muyuz? Üstelik dediğim gibi sitemde olduğu gibi banner reklam veya pop-up reklam da değil.

 

Üstelik Birleşmiş Milletler’e göre “İnternet Erişimi İnsan Hakkıdır.” O halde sizce de insan hakkımıza bir kısıtlama getirilmiyor mu bu noktada? 2011’de İnsan Haklarının yayınladığı rapora göre; insanların internetten bilgi araması, bilgi alması ve her türlü düşüncesini paylaşması en doğal hakkıdır. Konunun en altında vereceğim linkten rapora ulaşabilirsiniz.

 

Phorm’un Bazı Özellikleri

  • 13 yaş altı kullanıcılar Phorm’un kapsamı dışındadır.
  • Aynı bilgisayardaki farklı kullanıcı oturumlarını ayırt edebiliyor.
  • Phorm hizmetini kullanmak zorunda değilsiniz.
  • Porgnografik, sağlık, politika, din gibi hassas içeriklerde Phorm’un çalışmadığı söyleniyor. Ne kadar doğrudur bilinmez.
  • Https ile başlayan web siteler taranamıyor.

 

Phorm Diagram

Phorm Diagram

 

Peki Phorm’u Nasıl İptal Edebilirim?

Gezinti.com sitesine giriyoruz. Sağ üstteki menüden “Hesabım” sekmesine geliyoruz. Sağ üst köşede karşımıza iki tane ayar çıkacak. “İnternet Hattı İçin Gezinti” seçeneğini “Hayır” olarak ayarlıyoruz. Karşımıza bir uyarı gelecek. Bu uyarıya “Evet” diyoruz. İşte bu kadar 🙂

 

Birleşmiş Milletler’in Yayınladığı Rapor 

Phorm ve TTNET’e Suç Duyurusu

Phorm’a Dur Demek ve Phorm Hakkında Daha Detaylı Bilgiye Sahip Olmak İçin (EnPHORMasyon)

Phorm Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin (EN)

Phorm Resmi Sitesi (EN)

Phorm Türkiye Resmi Sitesi

Anti-Phorm

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

one × 2 =