Write Up

RingZer0 CTF Steganography Write Up

19 Nisan 2018

Bu konu başlığı altında RingZer0 CTF’deki Steganography sorularının çözümlerini yazacağım. Soru çözdükçe konuyu güncelleyeceğim.

SigID Level 1

Soruda bize bir .ogg dosyası verilmekteydi. Dosyayı Stego özelliği olan bir Frekans gösteren program ile açmamız gerekmekteydi. Ben bu işlem için Sonic Visuliser’ı kullandım. Layer > Add Spectogram sekmesine geliyoruz.

Sağdaki QR Code benzeri kodu okuttuğumuzda (Aztec Kodu) Flag karşımıza çıkıyordu. mathsRulesTheUniverse

 

You’re lost? Use the map

Soruda bize bir görsel verilmişti. Görseli yakınlaştırıp biraz incelediğimiz zaman sağ üst tarafında Flag bariz bir şekilde gözüküyordu.

 

Missing Pieces

Soruda bize bir adet görsel verilmişti. Gimp veya Photoshop gibi bir program yardımı ile Konstrat ayarlarında oynama yaptığımız zaman QR Code karşımıza çıkmaktaydı. Kodu okuttuğumuz zaman Flag bariz bir şekilde karşımıza çıkmaktaydı. Ben bu işlem için Photoshop’u kullandım.

 

A ghost sound

Soruda ne dediğini bulabilir misin yazıyordu ve birde ses dosyası verilmişti. Ses dosyasında anlam veremediğim sesler vardı. Yine Sonic Visualiser ile ses dosyasını açtım ve Stego’ya soktum.

 

Your old friend Orloge Simard

Soruda yine bir ses dosyası verilmiş aynı şekilde dosyayı Sonic Visualiser ile Stego’ya soktuğumda Mors kodları karşıma çıkmıştı. Online toollardan biri ile Mors alfabesini Text’e dönüştürdüğümde Flag karşıma çıktı.

 

Yeni soru çözümleri eklenecektir…

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

11 + 20 =