Roportajlar

Riza Selçuk Saydam Röportaji

04 Ekim 2013

Öncelikle Rıza Selçuk Saydam’a benimle röportaj gerçekleştirmeyi kabul ettiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve fazla oyalamadan röportaja geçiyorum.

 

Rıza Selçuk Saydam

Rıza Selçuk Saydam

 

1- Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Rıza Selçuk Saydam. Kullanıcı deneyimi, kullanılabilirlik, web ve mobil arayüz tasarımı ve arayüz geliştirme ile profesyonel olarak ilgileniyorum. izlesene.com, alkislarlayasiyorum.com, blogcu.com, sinemalar.com, doviz.com gibi projelerimizle tanıyabileceğiniz Nokta.com ‘da çalışmaktayım. Bir yandan da Çankaya Üniversitesi’nde İngilizce eğitim vermekte olan Matematik ve Bilgisayar Bölümünün tam burslu 3. sınıf öğrencisiyim.

2- Bazı insanların hikayeleri küçüklüğünden başlıyor. Siz küçükken bu tarz şeylerle ilgileniyor muydunuz?

Öncelikle ‘bu tarz’ dediğin şeyi kelimenin tam anlamıyla problem çözmek ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak olarak tanımlayayım. Dolayısıyla hakim olduğum tüm teknolojilerin ve metodların bu amaca hizmet eden araçlar olduğunu asla unutmuyorum.

Soruya dönersek küçüklüğümden bu yana pratik düşünmemi geliştiren tembellik, ayrıntılarda yakaladığım güzelliklerin bütüne etkisindeki farkındalık ve her şeyden önemlisi sorgulayan bir bakış açısı sanıyorum ki bugün bulunduğum konuma gelebilmemde en büyük etkenler.

3-Bu işe merak salanlar için neler söylemek istersiniz?

Yeni filizlenen sektörün öncüleri olarak ne kadar şanslılar ki kullanıcı için savaşıyor olacaklar! Üniversite tercihlerinde bu hedefliyenler için İletişim Tasarımı bölümlerini önerebilirim.

Bu işin en güzel tarafı kurallarının olmaması, yani doğru, projeden projeye değişkenlik gösterebilmekte, dolayısıyla kullanıcıyı tanımayı büyük bir inşaatın temeli olarak görmek gerekiyor. Dolayısıyla kullanıcının davranışını varsaymak, kendini kullanıcı yerine koyarak kararlar vermek yerine hipotezlerini test ederek datalar ile karar vermek oldukça önemli.

Son olarak problemlerin ne kadar büyük fırsatlar olduğunu, ürün ile kullanıcı arasında oluşturacağınız bağın önemini vurgulayarak sonlandırayım.

4- Bize biraz çalışma ortamınızdan bahseder misiniz?
Nokta her ay Türkiye’deki online kullanıcıların 75%ine erişen, Intel’in yatırım yaptığı, değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte bize standartlarının oldukça üstünde bir çalışma ortamı sağlayan bir şirket.

Kullanıcı deneyimi gibi konularda olası rakip şirketlerin aksine gerekli aksiyon adımlarını her daim atabilmesi ile atikliği, bir emir komuta zincirinden öte birlikte düşünmenin, takım çalışmasının ürün tasarımı ve gelişimi için öneminin farkında, hedeflerini doğru planlayarak odaklı bir şekilde yolunda yürümesi ve projeyi sahiplenmen için önündeki tüm engelleri kaldırması Nokta’yı farklı kılan özelliklerden bir kaçı.

Kısaca bu ekibin bir parçası olmak için kariyer sayfamızı inceleyebilirsiniz. Staj fırsatlarımızın da olduğunu unutmamanızı isterim.

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

five × two =