Roportajlar

Sanalkurs.net Röportaji

27 Temmuz 2013

1 yıldan da uzun bir süre önce Sanalkurs.net ile yaptığım röportajı sizlere sunmak bugüne nasip oldu. Röportajı sunmadan önce tekrar Sanalkurs.net ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

İnternette genelde hep forumlar, ticari veya şahsi siteler bulunuyor. Siz böyle bir site açmaya nasıl karar verdiniz?

Sanalkurs.net 2002 yılında hayata geçen bir eğitim projesi. O zamanlar bilgisayar programları noktasında kaynak sıkıntısı çok fazlaydı. Diyelim ki, kendinize bir film hazırlamak istiyorsunuz, bir web sitesi yapacaksınız veya en basitinden bir resim düzenlemek istiyorsunuz; ancak Türkçe olarak hazırlanmış bir kaynağa ulaşmanız çok güçtü. Kitaptan öğrenmek isteseniz bile takıldığınız her hataya cevabı kitapta bulmanız mümkün olmuyordu, kaldı ki her programın kitabını bulmak da ayrı bir müşkülattı. Böyle bir ortamda bizler uzmanı olduğumuz programlarda arkadaşlarımıza cevap yetiştiremez olmuştuk. Bireysel olarak sorulan bir soruya cevap veriyorsunuz, az sonra bir başkası aynı soruyu soruyor. Tabi bütün bunlar ne kadar yardımsever olsanız da, sizi bir süre sonra bıkkınlığa sevk ediyor.

Bir araya gelerek “Ne yapabiliriz?” şeklinde düşünürken, “böyle bir site kuralım” fikri oluştu ve bir site kurmaya karar verildi. Birçok isim arasından eleme yaptık, “Sanalkurs” ismi çok sıcak geldi. Hem ayrıca amacımızı da yansıtıyordu. Kurulduktan sonra gerçekten de iyi bir şey yaptığımızı anladık. Çünkü ne kadar insan varmış öyle, öğrenmek isteyen, bir şeyler ortaya koymak isteyen… Sitenin sloganı olan “Ne yapabileceğini göster!” de buradan doğmuş oldu zaten. 

Sanalkurs.net’i benzer rakip sitelerinden ayıran en büyük özellikler nelerdir?

Bir kere siteye girerek var olan doküman ve materyalleri inceleyen herkes kabul ediyor ki, burada çok ciddi bir emek var. Herkes elinden geleni yapmış. Evet, kimse mecbur değil ama, 100’ün üzerinde gönüllü yazar var mesela şu anda. Ücretsiz olarak bu kadar çok bilgiyi sunabiliyor, sunulmasına katkı sağlıyorsanız bu noktada insanlar hep takdir ediyorlar zaten. Hatta “ne yapabileceğini göster!” diyoruz biz, herkes gelsin bildiğini paylaşsın, açılsın uçsuz bucaksız denizlere, yapabildiklerini görelim, bizler de öğrenelim, yeni karalar keşfedelim. Sanırız, bu çerçevede Sanalkurs’un en büyük özelliği istikrarlı olması, yaklaşık 10 yıldır aralıksız hizmet veriyor. Bunun yanı sıra sağlam bir arşive sahip olması, ücretsiz olması, üniversitelerde ücretsiz olarak düzenlediği bilişim seminerleri gibi bir çok hizmetle öne çıkıyor diyebiliriz.

Siteniz hakkında gelecekteki planlarınız nedir?

Sanalkurs gerçekten önemli bir site. Türkiye’ye bilişimin geldiği yıllarda Sanalkurs’ta hem öğrenip hem paylaşarak zaman geçiren kişilerin sayısı bir hayli fazla. Biz bunu yakın bir zamanda bir adım ileri taşıyarak daha farklı fonksiyonlar ile üyelerimizin karşısında olacağız. Türkiye’de bilişim teknolojilerinin gelişmesine en önemli katkıyı yapan sitelerden biri olma özelliğimiz devam edecek. Bunun yanısıra Türkiye’de eksik kalan sahalarda projeler geliştiriyoruz. Bunlardan biri de yeni faaliyete geçen Etkinlik.com.tr sitesi. Artık her daldan herkes Türkiye’nin her ilindeki etkinlikleri, seminerleri, konferansları bu site üzerinden kolaylıkla takip edebilecek.

Sanalkurs.net’te işlerin nasıl yürüdüğünden bize biraz bahseder misiniz?

Sanalkurs, ücretsiz bir platform. Bu nedenle bir çok iş gönüllülük esasına göre yürüyor. Gönüllü arkadaşlarımız editörlükte, moderatörlükte, seminerlerde, fiziksel ve sanal olarak göre alıyorlar, Sanalkurs’a ciddi destekler veriyorlar. Sanalkurs’un bu anlamda en büyük başarısı bizce bu tür bir işbirliğini sağlaması. Dersler kayıtlı olan ve olmayan yazarlar tarafından ekleniyor, editörler tarafından dikkatlice incelenerek onaylanıyor, gerektiğinde bütün bir yazı düzenlenebiliyor. Seminerler üniversitelerdeki öğrenci kulüplerinin iletişime geçmesi sonucu organize ediliyor. Sağlanan reklam gelirleri ise yine sitenin mevcut giderlerine aktarılıyor.

Sitenizdeki yönetim, editör ve eğitmen kadrosu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Abdullah Tekin ve Siraceddin El, 2002 yılında bir araya gelerek Sanalkurs’u kurdular. Hamza Kamil Erdoğan ile TE Bilişim’in kurucusu Asım Ekinci’nin bu süreçte ciddi destekleri oldu. 10 yıllık süreçte pek çok gelişme oldu ama bu ikili Sanalkurs’u bırakmadan ilgilenmeyi sürdürdüler. 10 yıllık süreçte pek çok kişi bu projede görev aldı. Bazı arkadaşlarımızın isimlerini ve katkılarını burada belirtmek gerekiyor. Sanalkurs e-dergisinin tasarımlarını Ali Uçar, reklam çalışmalarımızı Harun Kılıç, çizimlerimizi ressam Zeynep Seymen gerçekleştirdi. Editörlerimiz Mustafa Ülkü, Oğuzhan Akkoç, Keramettin El de Sanalkurs’ta hizmet vermeyi sürdürüyorlar. Bunun yanı sıra aramıza yeni katılan Ilgıt Yıldırım ise Sanalkurs’un yeni sisteminde yazılım geliştirme uzmanı olarak yerini almış durumda.

Ders ekleyen insanlar ise tamamen üyelerimizden oluşan bir profile sahipler. Sanalkurs’a dileyen ders ekleyebiliyor, ders notlarını paylaşabiliyor.

Bu siteyi kurarken hiç bu kadar iyi yerlere geleceğinizi hedeflemiş miydiniz?

 Aslını isterseniz ilk başladığımızda böyle bir oluşum hayal etmiş değildik. Çevremizdeki üç-beş dostumuza faydalı oluruz, sorularını cevaplar, birkaç kişinin işi görülür filan diye düşünüyorduk. Ama şimdi iyi bir mesafe kat etmiş Sanalkurs.net. Çünkü Google’da hangi bilgisayar programı ile ilgili bir ders aratırsanız aratın, Sanalkurs.net ilk sayfada çıkıyor mutlaka. Bu herkesin olmasını istediği bir sonuç. Tabi ‘gelecek’ deyince de şöyle bir durup düşünmek gerekiyor. Biz de ekibimizle her gün “daha iyi neler yapabiliriz?” üzerinde çalışıyoruz, konuşuyoruz. Şu an çok yakın bir zamanda sunmayı planladığımız yepyeni bir sistem üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Bu sistemde herkesin kendine ait bir sayfası olacak ve isteyen herkes kendi dersini ekleyebilecek. Tabi sadece bu kadarla kalmayacak inşallah, daha kapsamlı, ayrıntılarını burada vermek istemediğimiz fikirlerimiz de var.

Sanalkurs.net’i ilk kurduğunuzda site içeriğini doldurmakta güçlük çektiğiniz oldu mu?

Bu konuda hiçbir zaman endişe yaşamadık.  Çünkü ilk zamanlarda sadece kendimiz ders eklerken, bize katılmak isteyen pek çok insan olduğunu gördük. Hemen “Ders Ekle” modülü yaparak insanların da ders eklemelerini sağladık. Bugün binlerce ders varsa, herkesin bu siteyi sahiplenerek katkıda bulunması sayesinde olmuştur.

İnternet dünyasında Sanalkurs.net’in önemi nedir?

Sanalkurs, bilgisayara ilk adım atan kişinin bilgisayar programları hakkında her düzeyde binlerce ders bulabileceği önemli bir platform. Bütün bu hizmetleri ücretsiz olarak sunması ise önemli bir artı. Ayrıca Sanalkurs Forum bölümünde ise sorular cevaplanıyor, fikirler tartışılıyor. Bilgilerin paylaşıldığı ve öğrenildiği her ortam internet dünyasında çok değerlidir.

Son olarak bu röportajı okuyan okuyucularınıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Bilişime meraklı olanlar, öncelikle yeteneklerini tespit etmeliler. Bu çerçevede ilgili programlara yönelerek hemen öğrenmeye başlamalı. Bugün “kaynak yok, öğrenemem” diye bir bahane üretmek de mümkün değil, çünkü internette şu anda inanılmaz derecede fazla Türkçe kaynağa ulaşmak mümkün. Öğrendikten sonra mutlaka öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak gerekir, bu da insanın kendisini geliştirmesi için çok önemli bir husus. Bunun yanı sıra, Sanalkurs’ta aktif görev almak, kendini geliştirmek isteyenler, projelerde yer alarak tecrübe kazanmayı düşünenler bizimle iletişime geçebilirler. Sanalkurs’un sloganı da bu anlamda bu arkadaşlara güç vermeyi hedefliyor: “Ne yapabileceğini göster!” Çünkü ne düşünüyorsanız, onu gerçekleştirmek mümkün.

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

11 − 7 =