Guvenlik

Sosyal Medya Güvenligi 1 : Facebook

28 Ekim 2013

Hayatımızın büyük bir parçası haline gelen sosyal medya hesaplarımızın kötü ellere geçmesini hiçbirimiz istemeyiz. Bunun en aza indirgenmesi için bugün Facebook güvenliğinden bahsedeceğim. Yapacağımız şeyler her ne kadar çok basit şeyler olsada etkili ve çoğu kişinin dikkate almadığı şeyler. Şifremizi kimseye vermemiz gerektiği gibi konulardan yazının en sonunda bahsederim zaten blogumu okuyan okuyucularımın böyle bir hataya düşeceğiniz sanmıyorum 🙂

Öncelikle giriş yaparken E-Posta adresinizi kullanmak yerine username’inizi kullanarak giriş yapın. Bu üzerinizdeki gözlerin E-Posta hesabınızı öğrenmesini biraz daha zorlaştıracaktır. Username (Kullanıcı Adı)’nızı şu yolu izleyerek öğrenebilirsiniz. Facebook Ayarlar Butonu (FacebookAyarlarButton) > Genel > Kullanıcı Adı bölümünde koyu renkle yazan kısım.

Güvenli Gezinme’yi aktifleştirin. Bunu yapmak için şu yolu izleyin. Facebook Ayarlar Butonu > Güvenlik > Güvenli Gezinme’ye tıklayıp “Mümkün olduğunda Facebook’a güvenli bağlantı (https) üzerinden bağlan” seçeneğini aktif kılın.

Giriş Bildirimleri’ni açın. Bu sayede kayıt ettiğiniz bilgisayar haricinde bir bilgisayardan Facebook hesabınıza giriş yapıldığında E-Posta adresinize bununla ilgili bir bilgilendirme gelecek. Bunu yapmak için şu yolu izleyin. Facebook Ayarlar Butonu > Güvenlik > Giriş Bildirimleri’ne tıklayıp aşağıda verilen seçeneklerden istediğiniz birini seçin.

Giriş Onayları’nı açın. Bu sayede Facebook hesabınıza her giriş yaptığınızda telefonunuza gelen kodu gireceksiniz. Buda meraklı gözler eğer telefonunuzun da üstünde değilse hiçbir şekilde Facebook hesabınızı ele geçiremeyecekleri anlamına gelir. Bunu yapmak için şu yolu izleyin. Facebook Ayarlar Butonu > Güvenlik > Giriş Onayları’na tıklayın ve “Bilinmeyen tarayıcılardan hesabıma erişmek için güvenlik kodu istensin” seçeneğini aktif  kılın.

Mobil cihazlarınız için Kodmatik’i kullanın. Kodmatik Faceook’un mobil uygulamasında şifre yenileme ve giriş onayları kısmında karşımıza çıkar. Kodmatik’i etkinleştirmek için şu yolu izleyin. Facebook Ayarlar Butonu > Güvenlik > Kodmatik’i tıklayıp etkinleştirin.

Kendinize bir Uygulama Şifresi oluşturun. Bu sayede uygulamalarınıza her girdiğinizde sizden oluşturduğunuz bu şifreyi isteyecek. Bunu yapmak için şu yolu izleyin. Facebook Ayarlar Butonu > Güvenlik > Uygulama Şifreleri kısmına gelin ve kendinize bir uygulama şifresi oluşturun.

Güvenilir Kişi belirlemeyin. Facebook’un Güvenlik ayarlarında olan Güvenli Kişi seçeneğini kullanmanızı tavsiye etmiyorum. İnsanın tek dostu kendisidir 🙂

Mümkünse hiç uygulama kullanmayın. Oyun gibi gereksiz uygulamalardan kaçının. Unutmayın ki ne kadar az uygulama o kadar fazla güvenlik ve gizlilik.

İlla kullanacaksınız Norton Safe Web yada Esed’in güvenlik taraması gibi uygulamaları kullanın 🙂

Ve elbette güçlü şifreler kullanıp şifrenizi kimseciklerle paylaşmayın 🙂

Faydalı olması dileğiyle..

You Might Also Like

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Bırak

16 + eighteen =