Son Yazilar

Tor Browser Nedir

Tor Browser Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Önce buna değinelim. Ne işe yarar bu Tor Browser? Tor Browser kısaca insanların internette güvenli ve gizli bir biçimde gezinmelerini sağlar. Çalışma mantığı bağlantıları maskelemeye dayanmaktadır. Bu bağlantılar Tor ağına gönderilen isteklerin değerlendirilip bağlanmak istenen siteye gidene kadar geçen işlemlerde maskeleniyor.

 

Tor Ağı Nedir, Bağlantılar Nasıl Maskelenir?

Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir. Örneğin siz bir siteye Tor Browser’dan giriş yapmaya çalıştınız ve girdiniz. Bu birkaç saniyede geçen işlemler şöyledir.

İstek ilk server tarafından değerlendirilir ve ikinci server a iletilir. İkinci server tarafından da değerlendirilen istek üçüncü server a iletilir. Bu durum giriş yapmaya çalıştığınız site sizin bilgisayarınıza ulaşana kadar devam eder. İşte bağlantılar bu sayede maskelenmiş olur. Kimin hangi bağlantıya giriş yaptığını öğrenmek neredeyse imkansızdır.

 

Avantajları ve Dezavantajları

 • Birçok sitenin açılması çok uzun sürebiliyor. Bu bir dezavantaj.
 • .onion uzantılı web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığınız siteye giriş hızlı olacaktır.
 • Deep Web’e ulaşabileceğiniz en kolay yoldur Tor Browser. Bunun bir avantaj mı olduğuna dez avantaj mı olduğuna siz karar verin.
 • .onion uzantılı web sitenizi yayınladıktan sonra normal browserlar ile o web siteye erişilemez. Siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabilir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfası.
 • Tor Browser’da veriler şifrelenerek gezinmektedir. Buda ayrıca bir güvenliktir.

Tor Browser

Resmin Tam Boyutu İçin Üzerine Tıklayın

 

Tor Browser Resmi Web Sayfası

Tor Projeleri

Tor İle İlgili Bir Makale (Tor At Heart Of Embassy Passwords Leak)

16 yorum

 1. sansürsüz internet kullanmak istiyorum

 2. nasıl yükleyebilirim

 3. Vallaha abicim ellerine sağlık baskıcı bi sistemde sizingi yardımcı insanları olmasa işimiz çok zor

 4. Mehmet DEMİRCİOĞLU

  çalışırsa teşekkür ederim.

 5. Merhaba Mehmet Bey, ben ingilizce bilmiyorum ve dolayısıyla nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum.!!! tor’un sitesine girdim türkçesi yok ve üç beş çeşit birşeyler yazıyor hiç anlamadım. ne yapmam gerek mehmet bey ? lütfen yardım.

 6. TEŞEKKÜR EDERİZ

 7. Merhabalar, Tor’ un kendi sayfasındaki dökümanlara biraz baktımda, yanlış anlamadıysam tüm tor kullanıcıları bir başka kullanıcının ip adresi üzerinden sitelere giriş yapıyor, acaba doğru anlamışmıyım :D. eğer böyleyse bunu engellemenin bir yolu var mıdır? Malum benim ip adresimle yapılacak illegal işlemler beni bağlaycak.

 8. sansür burayı etkiliyor mu ?

 9. bu browser den deep web girsem bi sorun olmaz sanirim dimi?

  • Sizin kullanımınıza bağlı. Eğer tehlikeli işlerden uzak durursanız birşey olacağını pek zannetmiyorum. Birde sosyal medya hesabı, açık adres, kredi kartı bilgilerinizi vb. Deep Web’e alet etmemekte fayda var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top