Son Yazilar

Tor Browser Nedir

Tor Browser Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Önce buna değinelim. Ne işe yarar bu Tor Browser? Tor Browser kısaca insanların internette güvenli ve gizli bir biçimde gezinmelerini sağlar. Çalışma mantığı bağlantıları maskelemeye dayanmaktadır. Bu bağlantılar Tor ağına gönderilen isteklerin değerlendirilip bağlanmak istenen siteye gidene kadar geçen işlemlerde maskeleniyor.

 

Tor Ağı Nedir, Bağlantılar Nasıl Maskelenir?

Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir. Örneğin siz bir siteye Tor Browser’dan giriş yapmaya çalıştınız ve girdiniz. Bu birkaç saniyede geçen işlemler şöyledir.

İstek ilk server tarafından değerlendirilir ve ikinci server a iletilir. İkinci server tarafından da değerlendirilen istek üçüncü server a iletilir. Bu durum giriş yapmaya çalıştığınız site sizin bilgisayarınıza ulaşana kadar devam eder. İşte bağlantılar bu sayede maskelenmiş olur. Kimin hangi bağlantıya giriş yaptığını öğrenmek neredeyse imkansızdır.

 

Avantajları ve Dezavantajları

 • Birçok sitenin açılması çok uzun sürebiliyor. Bu bir dezavantaj.
 • .onion uzantılı web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığınız siteye giriş hızlı olacaktır.
 • Deep Web’e ulaşabileceğiniz en kolay yoldur Tor Browser. Bunun bir avantaj mı olduğuna dez avantaj mı olduğuna siz karar verin.
 • .onion uzantılı web sitenizi yayınladıktan sonra normal browserlar ile o web siteye erişilemez. Siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabilir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfası.
 • Tor Browser’da veriler şifrelenerek gezinmektedir. Buda ayrıca bir güvenliktir.

Tor Browser

Resmin Tam Boyutu İçin Üzerine Tıklayın

 

Tor Browser Resmi Web Sayfası

Tor Projeleri

Tor İle İlgili Bir Makale (Tor At Heart Of Embassy Passwords Leak)

27 yorum

 1. sansürsüz internet kullanmak istiyorum

 2. nasıl yükleyebilirim

 3. Vallaha abicim ellerine sağlık baskıcı bi sistemde sizingi yardımcı insanları olmasa işimiz çok zor

 4. Mehmet DEMİRCİOĞLU

  çalışırsa teşekkür ederim.

 5. Merhaba Mehmet Bey, ben ingilizce bilmiyorum ve dolayısıyla nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum.!!! tor’un sitesine girdim türkçesi yok ve üç beş çeşit birşeyler yazıyor hiç anlamadım. ne yapmam gerek mehmet bey ? lütfen yardım.

 6. TEŞEKKÜR EDERİZ

 7. Merhabalar, Tor’ un kendi sayfasındaki dökümanlara biraz baktımda, yanlış anlamadıysam tüm tor kullanıcıları bir başka kullanıcının ip adresi üzerinden sitelere giriş yapıyor, acaba doğru anlamışmıyım :D. eğer böyleyse bunu engellemenin bir yolu var mıdır? Malum benim ip adresimle yapılacak illegal işlemler beni bağlaycak.

 8. sansür burayı etkiliyor mu ?

 9. bu browser den deep web girsem bi sorun olmaz sanirim dimi?

  • Sizin kullanımınıza bağlı. Eğer tehlikeli işlerden uzak durursanız birşey olacağını pek zannetmiyorum. Birde sosyal medya hesabı, açık adres, kredi kartı bilgilerinizi vb. Deep Web’e alet etmemekte fayda var.

 10. merhaba. Tor browser kullanılarak girilen siteler, iş yeri server’ında görülür mü? Kısaca iş yerinde tor browser kullanıldığında girilen sitelerin izlenmesi mümkün mü?

 11. Nasil silinir???

 12. Merhaba hocam,
  tor ile facebookcorrew sitesine bağlandığımızda netstat -n ile mesajlaştımız kişi bizim ip miiz tespit eder mi? bu ip tor un atadıpı ip mi gerçek ip mi*

  • Size Onion sunucular tarafından atanan sahte IP adresini tespit eder diye tahmin ediyorum. Daha fazla gizlilik için Tor’u Tails ile birlikte kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. Sorunun kesin cevabını öğrenmenin en kolay yolu ise denemek 🙂

 13. Hocam Tekrar merhaba,
  cevabınıza çok teşekkürler.Ben guvenlik için önce vpn açıyorum arkasından Tor ile dediğim şekilde bağlanıyorum çünkü Çinde yasıyorum ve facebook kesiliyor burada maalesef sanasür kötü şey.Burada vpn+tor guvenlik sağlar diye düşünüyorum ama açıkçası sizin de görüşleriniz merak ediyorum.

  • Bir suça karıştığın durumda hükümetin başvurusunda kullandığın VPN firması gerçek IP adresini mahkemeye iletecektir. Tamamen güvenlik & gizlilik diye birşey zaten söz konusu olamaz. Ancak kullandığınız VPN firmasına da çok fazla güvenmemenizi öneririm.

 14. Hocam merhaba,
  sizi anlıyorum bu sitede elbette tamamen gizlilik vardır demezsiniz ve ayrıca ben de tabii ki herhangi bir suca karışmıyorum:) ama su var ki diyelim ki boyle bir senaryo olsun.Peşime düşülse,hangi ipyi görecekler ilk?onion sunucuların atadığı ıp.bu ip tor exit nodelardan birisi eger bu exit node benim vpnin atadıgı ipyi tespit etmişse ve bunu beni arayanlara verirlerse beni bulabilirler.Bu da uluslararası düzeyde bir suç işlendiğinde olacaktır muhtemelen.Knedimle ilgili şunu söyleim hayatta deep webe girmişliğim yok ben korkarım öyle şeylerden tek derdim çinde facebook ve birçok site kapalı bunlara guvenli girmek saygılar tekrar 🙂

  • Tor Browser’dan Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarına girmek çokta sağlıklı değil. Hesabınızı bot olarak algılayıp askıya alma durumu söz konusu olabiliyor bazen. Bunun yerine Proxy, DNS, VPN kullanmayı deneyin. Gizliliğe gelince. Zaten ISS’nin size atadığı IP adresini ISS’den gizleyemezsiniz. Ancak 3. kişilerden vs. gizleyebilirsiniz. Birde ekstra önlemler alarak işi zorlaştırırsınız hepsi bu. Yine de VPN kullanacaksanız güvenilir ve log kaydı tutmayan bir VPN kullanmanızda fayda var 🙂

 15. bu arada bilgisayarımızı eşsiz kılmak için html 5 görsel tuvalini okumaya çalışmış tor diyor valla 🙂 bu siteye girdik diye hacklenmeyelim :))hacklanisrsem ilk şüphelim sizsiniz hocam :))))))

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Scroll To Top