WordPress

WordPress Icin Seo

26 Temmuz 2013

Dünya’nın en çok kullanılan blog scripti elbette WordPress’tir. Elbette herkes yaptıklarının emeğini de almayı ister. İşte bu makalede WordPress’iniz için en iyi Seo taktiklerini anlatmaya çalışacağım.

 

1-Ping Sitelerinizi Güncelleyin

WordPress ayarlarınızda Yazma menüsünün en altında ping servisleri bulunacaktır. Ping servislerinizi güncelleyin. Bu sitenizin daha hızlı indexlenmesinde önemli bir ayarlama. Güncel Ping listesine internetten ulaşabilirsiniz. Benim bulduğum ve kullandığım Ping Listesi’ne BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

2-Kalıcı Bağlantılarınızı Ayarlayın

WordPress’in açıklamasına göre; “WordPress varsayılan olarak soru işaretleri ve birçok numara içeren internet URL’lerini kullanır, ama WordPress kalıcı bağlantılarınız ve arşivleriniz için özel URL yapısı oluşturma yeteneğini size sunar. Bu bağlantılarınızın estetiğini, kullanışlılığını ve iletme-uygunluğunu geliştirir. Birçok etiket mevcuttur, ve burada başlangıç için bir kısım örnekler vardır.” Eğer Ayarlar‘dan Kalıcı Bağlantılar kısmına girerseniz bunun gibi bir açıklamayla karşılaşacaksınız. Ayarlarınızı aşağıdaki gibi ayarlarsanız SEF Link tekniğini etkin etmiş olacaksınız ve Google buna gerçekten önem veriyor. /%postname%.html şeklinde kullanımının daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyenlerde var fakat bunun hakkında tam birşey söylemek doğru olmaz.

Permalink

 Resmin Tam Boyutunu Görmek Için Üzerine Tıklayın

 

3-All İn Seo Pack

Dünya’nın en büyük CMS’si olan WordPress için elbette yazılmış birçok Seo eklentisi var. Bunların arasında en popüler olanı ve en çok tercih edileni muhtamelen All İn Seo Pack’tir. All İn Seo Pack’in son sürümüne buradan ulaşabilirsiniz. Mümkünse Pro sürümünü kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca All İn Seo Pack ile gelen bir diğer güzellik yazıların altında çıkan kısımdır. Bu kısımda yazınızın Google’da hangi başlıkla çıkacağını, başlığın altında çıkacak açıklama kısmını ve etiketlerini değiştirebiliyorsunuz.

All In Seo Pack

  Resmin Tam Boyutunu Görmek Için Üzerine Tıklayın

 

4-Google XML Sitemaps

Google’ın belkide en çok dikkat ettiği hususlardan birisi sitenizin haritasının olup olmadığı. Google XML Sitemaps eklentisi ile sitenize hiç uğraşmadan XML Site Haritası oluşturabilirsiniz. Sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Yalnızda eklentiyi indirip aktifleştireceksiniz. Eklentinin son sürümünü buradan bulabilirsiniz. Ayrıca Google XML Sitemaps eklentisi ile site haritanızın sitenizdeki hangi sayfaları alıp almayacağını da seçebiliyorsunuz. Zaman zaman site haritasını güncelleyip otomatik olarak Google’a bildiriyor. İsterseniz hangi zaman aralıklarıyla site haritası oluşturacağını da belirleyebiliyorsunuz.

 

5-Seo Uyumlu Temalar

İnternette birçok Seo uyumlu WordPress teması bulunmakta. Bunlarla bu eklentilerin yapmadığı bazı ayarları da yapabilirsiniz. Elbette internette her bulunan “Seo Uyumlu Tema” yı indirmek doğru değil. Bunun seçimini iyi yapmak gerek.

 

6-Anahtar Kelimeler

Bu sadece WordPress için geçerli birşey değil. Hangi CMS’yi hangi Script’i kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken bir nokta. Konunuzdan çok alakasız anahtar kelimeler seçmemelisiniz. Rekabeti yüksek kelimelere girmeniz doğru olmayacaktır. Örneğin Seo yerine WordPress Seo anahtar kelimesini kullanmak akıllıca olacaktır. Ayrıca az önce verdiğim örnekteki gibi tek bir kelimeyi anahtar kelime seçmek yerine kelime öbeklerini anahtar kelime seçmek daha iyi olacaktır.

 

7-Etiketler

WordPress etiketlerini doğru kullanmakta fayda var. Bazı insanlar ne kadar çok etiket kullanırsam o kadar iyi zihniyetindeler. Fakat durumun aslı ne yazık ki böyle değil. Her bir yazınıza koyacağınız etiket sayısı 5-6’yı geçmemeli. Ayrıca alakasız kelimeleri etiketlere eklemeyin. Anahtar kelimenizi etiketlere eklemenizde fayda olacaktır.

 

8-Kullandığınız Resimler

Kullandığınız resimlere mutlaka bir başlık (title) ve etiket ekleyin. Google Görseller’de görselinizi çıkması size gerçekten iyi bir hit kazandıracaktır.

 

Makaleyi sonuna kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Faydalı olması dileğiyle..

You Might Also Like

1 Yorum

  • Reply Okan 13 Eylül 2013 at 23:59

    Bizim için oldukça yararlı bir yazı oldu. Özellikle ping sitelerini güncellememiz gerektiğini görmüş olduk.

  • Bir Yorum Bırak

    four × 2 =