WordPress

WordPress Spam Yorumlara Son

10 Temmuz 2014

Bugün birçok blog yazarının baş belası olan spam yorumlardan WordPress sisteminde nasıl kurtulabileceğinize değineceğim. Birçok blog sahibini çileden çıkartan spam mailler zaman zaman resmen siteye DDoS saldırısı yapılırcasına gelirler. Bu yorumlar kimi zaman Almanca, kimi zaman İngilizce, kimi zaman abuk subuk bilmediğimiz bir dilde olabilir. Silmeye kalksanız dahi günlerinizi alabiliyor bazen. Buna çözüm ise tek bir eklenti ile sağlanabilecek kadar kolay. Ben bu yazımda size iki tane eklentiyle bu sorunu %90 oranında azaltacağım.

 

ReCaptcha

Aramızda ReCaptcha’yı bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Varsa bile şöyle söyleyeyim özellikle forum sitelerinde kayıt formunda gördüğünüz resmin içinde çıkan harfleri ilgili alana doldurmanızı isteyen eklenti kendisi.

ReCaptcha

Google ReCaptcha

 

Eklentinin  ayarları zaten oldukça kolay kendinizin de yapabileceği ayarlar. Bu yüzden anlatma gereksinimi duymuyorum. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

 

SI Captcha

Yine ReCaptcha ile aynı işlevde olan bir uygulama. Ufak tefek farklılıkları bulunmakta elbette ama temelde aynı olan bir uygulama. SI-Captcha aynı zamanda admin panele de Captcha koyarak Brute Force saldırılarına da bir koruma sağlamış oluyor.

SI-Captcha

SI-Captcha

Hiç uzatmadan buyurun eklentiyi buradan indirin. Faydalı olması dileğiyle..

You Might Also Like

1 Yorum

  • Reply Uzay 21 Eylül 2014 at 13:31

    Paylaşım için teşekkürler

  • Bir Yorum Bırak

    four × three =